Денот нека почне со мекици – Брз и лесен рецепт

Денот нека почне со мекици – Брз и лесен рецепт

Направете мекици за појадок.

Состојки:

 • 400 гр. брашно
 • 200 мл. топла вода
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 20 гр. квасец
 • масло за пржење

Подготовка:

 1. Се раствара во пола од топлата вода квасецот со шеќер и се додава една лажица брашно.
 2. Се меша и остава да нарасне.
 3. Се става брашното во вангла со сол и масло и се додава квасецот, па се меси тесто со остатокот од водата и оставете го да нарасне.
 4. Се развлекува, не се премесува повторно.
 5. Се вадат мекици и се пржат на масло.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула