Супер брзи кифли за доручек – готови за миг

Супер брзи кифли за доручек – готови за миг

Вкусни и брзи кифли кои ќе ги правите постојано.

Состојки:

 • 600 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 лажичка сол
 • 1 дл масло
 • 1 чаша кисела павлака Пекабела
 • 1 сув квасец разматен во 2 дл топло млеко

Начин на подготовка:

 1. Замесете тесто, развлечете круг, сечете триаголници, и замотајте кифли.

   

 2. Додека рерната се загрее на 180 степени кифличките нека одморат.

   

 3. Премачкајте со јајце и печете 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула