Посни брзи кифлички – Нема чекање да нараснат

Посни брзи кифлички – Нема чекање да нараснат

Направете ги највкусните посни кифлички кои не сечека да нараснат, а имаат супер вкус.

Состојки:

 • 1 кг. брашно тип 400
 • 500 мл. вода
 • 50 гр. квасец
 • 3 лажици шеќер
 • 1 лажица сол
 • 100 мл. масло
 • 1 посен маргарин
 • сусам

Подготовка:

 1. Се раствара квасецот во вода и се става една лажица шеќер.
 2. Се става брашното во сад и се додава останатиот шеќер, лажица сол и водата со квасец, па 100 милилитри масло.
 3. Се меси со додавање брашно ако е потребно за тестото да биде меко и да не се лепи.
 4. Не се остава ни квасецот ни тестото да нарасне, се е брзо и лесно.
 5. Се дели тестото на топчиња и се развлекуваат, се сечат триаголници и се виткаат кифлички.
 6. Се загрева рерната на 200 степени, се премачкуваат горе со посен маргарин и се става сусам, па се печат додека не добијат златна боја, 15 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук