Бананите нема да скапат долго време – Има мал трик + совет за чување

Бананите нема да скапат долго време – Има мал трик + совет за чување

Бананите се вкусно и здраво овошје кое сите сакаме да го јадеме, но лесно и брзо скапуваат.

Сепак, има трик за тоа.

Имено, бананите не се чуваат во корпа или сад со други овошја, зошто пуштаат состојки поради кои другото овошје лесно се расипува.

Можете да им ставите фолија на дршките, па така нема подолго да скапат.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук