Вкусно предјадење: Пржени печурки со бибер

Вкусно предјадење: Пржени печурки со бибер

Вкусно предјадење со печурки.

Состојки:

 • 200 гр шампињони
 • 1 рака маринирани печурки
 • 1 рака буковки
 • 1 главица кромид
 • 6 чешниња лук
 • кари
 • чили
 • сол
 • 2 лажици соја сос
 • 2 лажици вода

Смеса за поховање:

 • 3 лажици бело пченично брашно
 • 3 лажици пченкарно брашно
 • 1/2 лажица бибер
 • вода по потреба

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите потребни состојки кои се наведени за поховање. Печурките потопете ги во смесата и пржете ги во доста масло на силен оган. Исцедете ги и префрлете ги во друг сад.

   

 2. Пропржете кромид и лук на умерен оган со постојано мешање, зачинете и додајте соја сос и вода. Додајте поховани печурки и заедно пржете уште пет минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во пирлог:

 

View this post on Instagram

 

Inače mi davanje naziva jelu ne predstavlja problem, medjutim s’ vremena na vreme naidjem na poneki izazov. Ovaj recept se može podeliti na par delova, i pohuje se i prži, dodaju razni začini i sastojci… Trebalo je izdvojiti par najbitnijih stavki. Dakle, PRŽENJE, PEČURKE I BIBER. Upamtite da biber mora biti najdominantniji, i oni koji ga ne vole, neka ovaj recept preskoče. ————— Pored šampinjona sam koristila @d_shamp_ marinirane pečurke, i lagala bih kada bih rekla da ne doprinose divnom ukusu ovog jela 😍 ————— • • • #nismo_kod_kuce #sampinjoni #sampignon #shrooms #tortilla #bukovača #mariniranepecurke #pepper #biber corn #ručak #večera #dinner #lunch #ukusno #njanjam #zdravahrana #instakuvanje#instakuhinja#recepti #kuvarica#hrana #homemade #nomnom #food#easycooking#homemade#tasty #food#foodporn#foodblog#fooddiary#recipes

A post shared by Nismo kod kuće 🏚 (@nismo_kod_kuce) on

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула