Крчка и мами со мирисот: Маринада за свинско месо

Крчка и мами со мирисот: Маринада за свинско месо

Направете вкусна маринада за свинско месо.

Состојки:

 • 2 лажици сенф
 • 400 гр. бујон од месо
 • 2 лажици маргарин
 • 2 лажици брашно
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 лажица лимонов сок
 • 1 жолчка
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се става маргарин во тава и се додава брашно, се пржат со постојано мешање.
 2. Се става бујонот со зачини.
 3. Се зема една жолчката се меша жолчката со сенф, павлака и лимонов сок.
 4. Се меша во блендер.
 5. Се додава во тавата и се остава да крчка кратко да се згусне.
 6. Се сервира со свинско месо.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки