Леб од спанаќ за доручек

Леб од спанаќ за доручек

Здрав и вкусен доручек!

Состојки:

 • 600 гр спанаќ
 • 2 парчиња праз
 • 2 чешниња лук
 • 2 црвени пиперки
 • 2 јајца
 • 1 шолја млеко
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица кари
 • малку бибер
 • 200 гр моцарела
 • 1 лажица маст

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Плехот обложете го со хартија за печење и премачкајте со маст.

   

 2. На масло пропржете исечкан праз и лук, па извадете. Во истата тава ставете спанаќ и динстајте неколку минути.

   

 3. Измиксајте спанаќ со пржен праз, четвртина шолја млеко, моцарела и зачини.

   

 4. Посебно разматете јајца и млеко и додајте во смесата. Ставете ја смесата во плех и печете еден час.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула