Не се пече: Ролат од кокос кој ќе ве освои!

Не се пече: Ролат од кокос кој ќе ве освои!

Брза и едноставна подготовка, а вкусот ќе ве остави без здив.

Состојки:

 • 300 гр мелени бисквити
 • 50 гр чоколадо или 2 лажици какао
 • 125 гр путер
 • 100 гр шеќер
 • 200 гр кокосово брашно
 • 2 пудинга од ванила
 • 1 л млеко

Начин на подготовка:

 1. Згответе два пудинга во литар млеко и додека е уште топло измешајте путер. Добро измешајте бисквити, шеќер и кокос, па додајте во изладениот пудинг. Масата преполовете ја, па во една половина додајте рендано чоколадо или какао.

   

 2. Светлата половина истанчете ја во облик на правоаголник на фолија, а од горе ставете растегнат темен дел. Обликувајте ролат и оставете го во фолија во фрижидер да стврдне. По желба, преку ролатот ставете чоколадна глазура или разматен шлаг.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула