Наједноставниот колач на светот: Чоколаден, мек, сочен (Видео)

Наједноставниот колач на светот: Чоколаден, мек, сочен (Видео)

Едноставна подготвока, фантастичен вкус!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 гр брашно
 • 100 гр мак
 • 360 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 100 гр суво грозје
 • 3 лажици џем
 • 150 гр шеќер
 • малку цимет
 • 1 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно со прашок за печиво, малку цимет, суво грозје, јогурт, масло, мак и добро измешајте.

   

 2. Ставете во намастен плех и распоредете по тестото џем по една лажичка. Печете на 200 степени 40 минути. Од горе можете да ставите растопено чоколадо или шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула