Го намалува холестеролот – Зеленчук кој делува подобро од апчиња

Го намалува холестеролот – Зеленчук кој делува подобро од апчиња

Според мислењето на многу истражувачи, целерот го намалува нивото на холестерол дури седум пати и тоа ако јадете само две стебленца на ден.

Помага и за излачување жолчна киселина, која го исфрла холестеролот.

Стеблото е полно витамини, а од него се прави и сок кој спаѓа меѓу најздравите. Богат е со витамини А, Б1, Б6, и витамин Ц.  Целерот е полн калиум, фосфор, натриум, есенцијални аминокиселини за телото.

Тука се и билните хормони кои даваат специфичен мирис.

Посебно добро делува на нервниот систем кај човекот, смирува и опушта, има осум антиканцерогени состојки, го намалува холестеролот, како што веќе напоменавме.

Исто така, целерот помага и при несоница, елиминира и спречува настанување песок и камења во бубрегот и делува како природна вијагра.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки