Плескавица со сланина и кашкавал

Плескавица со сланина и кашкавал

Послужете со салата по избор и компири…

Состојки:

  • 300 гр мелено мешано месо
  • 2 главици кромид
  • 50 гр сланина Пекабеско ситно сечкана
  • 50 гр ситно сечкан кашкавал
  • малку масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте го кромидот и измешајте го со меленото месо, сланината и кашкавалот.

     

  2. Посолете по потреба и обликувајте плескавици и испечете ги.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула