За погачи и лепињи – Универзално тесто кое стои со денови

За погачи и лепињи – Универзално тесто кое стои со денови

 

Направете универзално тесто за погача.

Состојки:

 • 400-500 мл. млеко
 • 3 јајца + жолчка за премачкување
 • 4 лажици кисело млеко
 • 4 лажици масло
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица сол
 • 1 коцка квасец
 • 1 кг. брашно

Подготовка:

 1. Се активира квасецот со пола шолја млеко млако и шеќер и лажица до две брашно.
 2. Се матат јајцата со останатото млеко и кисело млеко.
 3. Се става масло и брашно.
 4. Се меси се заедно и се прави топка.
 5. Може и да се замрзне, супер е за погача и лепињи.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки