Солена торта со палачинки – Деликатес за појадок, ручек или свечености

Солена торта со палачинки – Деликатес за појадок, ручек или свечености

Направете вкусна солена торта со палачинки.

Состојки:

 • 10 палачинки
 • 1 кутија зденки
 • 10 кисели краставички
 • неколку парчиња шунка и кашкавал
 • 250 гр. мајонез
 • маслинки

Подготовка:

 1. Се сечат сите намирници и се спремаат да се на дофат на рака.
 2. Се сечат киселите краставички на траки, така и шунката и зденката.
 3. Се става во сад првата палачинка, па мајонез, па исечени зденка, кисели краставички и шунка, малку маслинки, или плус намирници по избор, па друга палачинка и така додека има фил.
 4. Се премачкува цела торта со мајонез и се ренда кашкавал.
 5. Се лади и служи.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки