За болки, срцето и за тешки болести – Зачин кој е дар од Бога

За болки, срцето и за тешки болести – Зачин кој е дар од Бога

Куркумата е корисен и ароматичен зачин, кој често се употребува и се комбинира со различни оброци.

Се добива од коренот на билката Куркума, која има темносмеѓа кора и темно портокалова внатрешност.

Потекнува од семејствата на ѓумбирот и многу е здрава, во само 100 грама има 354 калории, 65 проценти јаглени хидрати и 8 проценти протеини.

Само 10 отсто се масти.

Има во себе витамини Ц, Е и Б, содржи селен, магнезиум, фосфор, цинк, бакар, манган, витамини К, Б6 и има 21 грама влакна во 100 грама.

Помага за многу проблеми меѓу кои ублажување болки во коски, грб, мускули.

Помага при артритис, спречува штетни радикали во телото, има антибактериско својство.

Го чува и срцето од удар и болести.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта