Шницли во сос од бело вино – рецепт за совршен ручек

Шницли во сос од бело вино – рецепт за совршен ручек

Идеја за брз и вкусен ручек!

Состојки:

  • масло
  • 300 гр телешко
  • 200 гр шампињони
  • 1 главица кромид
  • 1,5 дл бело вино
  • 1 коцка супа
  • 2 дл павлака за готвење
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Прво издинстајте ги шницлите, а потоа одвојте ги во посебен сад. Во истата тава подгответе сос со шампињони, павлака за готвење и лук. Потоа додајте месо, измешајте со сосот и послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула