Салата со компир и печурки

Салата со компир и печурки

Задолжително пробајте, сигурно ќе ви се допадне!

Состојки:

 • 6 варени компири
 • 200 гр маринирани печурки
 • 200 гр посен мајонез
 • 2 чешниња лук
 • 4 кисели краставички
 • малку магдонос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Варените компири исечкајте ги на четвртини, маринираните печурки на листови, па спојте заедно со ситно сечкани краставички.

   

 2. Додајте мајонез и иситнет лук, па полека измешајте, а по потреба додајте уште мајонез. Посолете и побиберете, посипете со магдонос и изладете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо