Сусамот ќе ви помогне да не посетите стоматолог – За што се помага?

Сусамот ќе ви помогне да не посетите стоматолог – За што се помага?

Ако имате забоболка помогнете си со намирница од кујната.

Користете сусам, кој има бројни лековити својства.

Сварете сусам во вода и нека се олади, па ставете ги на забот кој ве боли.

Сусамот е богат со витамини А, Е и Б, калциум и калиум, магнезиум и фосфор, цинк и селен, помага з ајакнење на забите, ги јакне коските во телото, намалува притисок и штити од грип и вируси.

Ги исфрла и токсините од телото.

Користете го често во салати, пецива, пити…

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко