Сос за пилешко од мајонез и сок од лимон

Сос за пилешко од мајонез и сок од лимон

Направете го пилешкото месо уште повкусно…

Состојки:

  • 1/4 шолја мајонез
  • 2 лажици бел оцет
  • 1 лажичка свеж сок од лимон
  • 1/2 лажичка мелен црн бибер
  • 1/4 лажичка сол
  • 1 чешне лук

Начин на подготовка:

  1. Изгмечете лук така што ќе пушти сок. Во еден сад додајте ги сите состојки и измешајте.

     

  2. Послужете со пилешко месо и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт