Паштета од сирење и пиперки за доручек

Паштета од сирење и пиперки за доручек

Вкусна паштета од сирење и пиперки…

Состојки:

 • 10 црвени пиперки
 • 500 гр младо сирење
 • 3 компири
 • 2 дл кисела павлака Пекабела
 • 3 варени јајца
 • сол
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Пиперките испечете ги, излупете ги и исчистете ги од семки, сомелете и пржете 10 минути на малку масло со непрекинато мешање.

   

 2. Компирите згответе ги со лушпа, излупете ги и оставете ги да се изладат. Изгмечете и измешајте со пиперките.

   

 3. Додајте издробено сирење и жолчки, белки исечкани на коцки,сол, бибер. Измешајте кисела павлака.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко