Палачинки од калап полнети со чоколадо – ќе ви стане омилен десерт

Палачинки од калап полнети со чоколадо – ќе ви стане омилен десерт

Неодоливи палачинки кои многу брзо се подготвуваат.

Состојки:

 • 200 мл млеко
 • 10 лажици брашно
 • кора од лимон
 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 100 гр чоколадо или крем
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Во млекото додајте јајца и разматете со жица, додајте брашно со прашок за печиво, кора од лимон, сол и масло и добро измешаје.

   

 2. Ставете од тестото во калапи за мафини, па додајте по коцка чоколадо или лажичка чоколаден крем.

   

 3. Печете на 200 степени околу 40-45 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: