Подобро од компир на бугарски начин: Рендана компир пита без месење

Подобро од компир на бугарски начин: Рендана компир пита без месење

Направете совршен ручек без многу труд и мака.

Состојки:

 • 1,5 кг. компир
 • пола шолја пченкарно брашно
 • пола шолја бело брашно
 • пола шолја масло
 • пола прашок за пециво
 • 2 јајца
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се мие, се лупи компирот и се ренда со ренде.
 2. Се загрева рерна на 180 степени и се става да се загрее намастена тепсија.
 3. Се соединуваат сите состојки во плехот и се рамнат, па се става да се пече 30 минути.
 4. Се сече на коцки.
 5. Супер е со јогурт и кисело млеко.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки