Видео рецепт: Пита со пудинг од ванила

Видео рецепт: Пита со пудинг од ванила

Направете пита со пудинг од ванила.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита 
 • 2 пудинга од ванила 
 • 2 ванилин шеќер 
 • ½ кг. ореви 
 • 50 гр. бело чоколадо 
 • 1 кг. рендани јаболки 
 • 1 шолјичка гриз 
 • цимет и шеќер во прав

 

 

Подготовка:

 1. Се вари пудингот по упатството, но на вода, се додава 1 ванилин шеќер и ѓеќер по вкус. 
 2. Се додаваат во врелиот пудинг 20 грама бело чоколадо да се стопи и се лади. 
 3. Се лупат и рендаат јаболките и се додава шеќер 1, ванилин шеќер и цимет. 
 4. Се става кора за пита во плех, па јаболки, па друга кора. 
 5. Се става масло па јаболки па кора и така додека има фил. 
 6. Се виткаат ролати.