Дрвените лажици кријат голема опасност – Еве колку често треба да се менуваат

Дрвените лажици кријат голема опасност – Еве колку често треба да се менуваат

Некои предмети во кујната ги користиме долго, иако тоа не треба да е така.

Прв пример се дрвените лажици.

Тие се менуваат секои три години најмногу.

Се менуваат и веднаш штом забележите дека се оштетени.

Кога се оштетени и пикнати или многу стари, има опасност да се развијат опасни бактерии како ешерихија коли.

Се мие веднаш и темелно по користење.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки