Чоколадни колачиња: Меки и вкусни и до недела дена

Чоколадни колачиња: Меки и вкусни и до недела дена

Ако сакате секогаш да имате совршен десерт со кафето, ова е вистински колач за вас.

Состојки:

  • 100 гр путер
  • 100 гр шеќер
  • 1 јајце
  • 1 ванилин шеќер
  • 180 гр брашно
  • 1/2 прашок за печиво
  • 100 гр коцки чоколадо
  • 100 гр суво грозје

Начин на подготовка:

  1. Просејте брашно со прашок за печиво, додајте путер, јајце, ванилин шеќер и чоколадо на коцки со суво грозје. Добро измешајте и ставете во хартиени калапи по една лажичка. Печете на 200 степени околу 30 минути. Посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула