Деликатсна салата: Модри патлиџани со фета

Деликатсна салата: Модри патлиџани со фета

Направете вкусна салата со модри патлиџани и фета.

Состојки:

 • 2 модри патлиџани
 • 4 лажици маслиново масло
 • 100 гр. сирење
 • 2 чешни лук
 • сол, бибер, лимонов сок

Подготовка:

 1. Се сече црниот патлиџан на кругови, се става сол и се остава, се суши со хартија и се става сол.
 2. Се реди во тепсија и се пече на 200 степени 10 минуто.
 3. Се пече и од обратна страна уште 5 минути.
 4. Се сече лукот, се меша со зачини и лимонов сок.
 5. Се става врз палиџаните и се меша.
 6. Горе се става фета на парчиња.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки