Освежувачки колач со сируп од малини

Освежувачки колач со сируп од малини

Направете вкусен освежувачки колач дома.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 12 лажици шеќер
 • 12 лажици масло
 • 12 лажици млеко
 • 12 лажици брашно
 • 4 лажици какао
 • 1 лажиче прашок за пециво

Плус:

 • 500 мл. млеко
 • 4 лажици шеќер
 • 1 кесе ванилин шеќер

Горе:

 • 200 гр. шлаг
 • 2 мали шолји млеко
 • 100 гр. малини
 • 2 лажици шеќер и малку вода и густин

Подготовка:

 1. Се матат белките, се додава шеќер, жолчки, масло и млеко, потоа брашно со прашок за пециво.
 2. Се додава какао и се мати на помала брзина со миксер, додека се не се стопи.
 3. Се става смесата во плех со хартија и се пече на 200 степени 20 минути.
 4. Се лади.
 5. Се загрева за прелив млеко со шеќер, па се става врз колачот кога ќе е оладен.
 6. Се мати шлаг со млеко и се премачкува колачот горе.
 7. Горе направете по избор прелив од малини така што ќе ставите рака замрзнати малини со 100 грама шеќер на оган, се крчкаат 10-15 минути.
 8. Во малку вода растопете густин и ставете ги малините, па преливот ставете го врз колачот.
 9. Ако не сакате, доволно е шлаг.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки