Вкусен прилог или лесен ручек: Компир со јогурт

Вкусен прилог или лесен ручек: Компир со јогурт

Неодоливи компири со јогурт…

Состојки:

 • 4 големи компири
 • 2 чешниња лук
 • 500 мл течен јогурт
 • зачин
 • сушен босилек
 • куркума
 • свеж магдонос
 • бибер
 • масло
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги и исечете ги. Намастете ги и зачинете ги по желба. Добро измешајте и ставете ги во сад за печење.

   

 2. Печете во претходно загреана рерна на 200 степени околу половина час.

   

 3. Готовите компири посипете ги со ситно сечкан лук и прелијте ги со јогурт. Посолете и посипете со свеж магдонос. Вратете го садот во рерна уште неколку минути, а потоа послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки