Руски рецепт: Гулаш кој се топи во уста

Руски рецепт: Гулаш кој се топи во уста

Месото е толку меко што се топи во уста…

Состојки:

 • 800 гр јунешко филе
 • 100 гр остро брашно
 • 80 гр свинска маст
 • 80 гр кисели краставички
 • млад кромид
 • 80 гр шампињони
 • 80 мл бело вино
 • 200 мл павлака за готвење
 • 200 мл кисела павлака Пекабела
 • 1 лажичка сенф
 • сол
 • 3 гранчиња свеж магдонос

Начин на подготовка:

 1. Месото исечкајте го на ленти со должина од 5 и дебелина од 1 см, посолете, извалкајте во брашно, печете во тава од сите страни и оставете ги на страна.

   

 2. Во тава додајте сечкан кромид, пропржете го, додајте шампињони исечкани на листови, продолжете со пржење, потоа додајте сенф, измешајте и налијте вода.

   

 3. Гответе додека виното не испари, па додајте павлака за готвење и сечкани кисели краставички. Вратете го месото, кратко згответе, тргнете од оган и на крај додајте и кисела павлака. Добро измешајте.

   

 4. Посипете со сечкан магдонос и послужете со варен ориз.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки