Свечена гурманска проја: Топло предјадење кое ќе го обожавате

Свечена гурманска проја: Топло предјадење кое ќе го обожавате

Можете да ја печете во класична тепсија или во калапи за мафини…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 100 гр сирење
 • 100 гр шунка
 • 200 гр кисела павлака
 • 150 гр пченкарно брашно
 • 1/2 прашок за печиво
 • 10 гр квасец
 • 100 мл кисела вода
 • 50 мл маслиново масло
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте сирење, шунка, павлака, брашно измешано со прашок за печиво, растопен квасец, масло, кисела вода и сол.

   

 2. Добро изедначете и ставете во плех. Печете 30-40 минути на 250 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки