Неодоливо кремаста торта со турско кафе за само 20 минути

Неодоливо кремаста торта со турско кафе за само 20 минути

Бисквит торта готова за само 20 минути!

Состојки:

 • 500 гр бисквити
 • 8 јајца
 • 250 гр путер
 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 250 гр шеќер во прав
 • 1/2 л зготвено турско кафе
 • 250 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете 250 гр путер со 250 гр шеќер во прав, па додајте 8 жолчки (од белките направете снег).

   

 2. Во шеќерот, путерот и јајцата додајте 200 гр растопено чоколадо за готвење. Кога тоа добро ќе го соединете,додајте снег и добро измиксајте ги сите состојки.

   

 3. Оставете го филот во фрижидер да се лади 15-тина минути.

   

 4. Во плех со малку повисоки рабови, редете бисквити кои прво ќе ги потопите во топло млеко, па во турско кафе. Кога ќе го покриете дното, ставете 1/3 фил. Наредете го така и следниот ред, а третиот само украсете го со фил од чоколадо.

   

 5. Оставете го колачот барем еден час во фрижидер, бисквитите да впијат малку фил и да колачот да стегне.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки