Крем од лешници по оригинален домашен рецепт

Крем од лешници по оригинален домашен рецепт

Неодолив крем, ќе го обожавате!

Состојки:

  • 240 гр препечени лешници
  • 3 лажици мед
  • 3 лажици какао во прав
  • 120 мл млеко
  • 2 лажици арома ванила
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Лешниците печете ги 10 минути во рерна на температура од 180 степени (проверувајте да не се препечат). Излупете ги со сува крпа.

     

  2. Во блендер ставете прво лешници, а потоа и сите останати состојки. Миксајте неколку минути додека не добиете кремаст намаз.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки