Деликатес: Пржени компири на канадски начин

Деликатес: Пржени компири на канадски начин

Направете компири на канадски начин.

Состојки:

 • 4 компири поголеми
 • 50 мл. масло
 • 1 лажица брашно
 • 1 јунешка коцка за супа
 • 1 лажиче сенф
 • неколку парчиња сирење

 

Подготовка:

 1. Се лупат и сечат на подебели парчиња компирите.
 2. Се загрева масло и се пржат.
 3. Во друг сад за тоа време се загрева масло и се додава брашно и се меша.
 4. Во 600 мл. вода се става коцката супа и се става во брашното со мешање.
 5. Се додава сенф.
 6. Се цедат компирите и се ставаат на чинија со парчиња сирење на нив.
 7. Се става горе сос.
 8. Ако не ви е доволно солен сосос ставете си сол.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт