Вкусна оброк салата со шпагети

Вкусна оброк салата со шпагети

Лесна и вкусна салата со шпагети…

Состојки:

 • 400 гр шпагети
 • 200 гр шунка Пекабеско
 • 150 гр кашкавал
 • 100 гр доматно пире
 • 1,5 дл кечап
 • 100 гр мајонез
 • 20 гр пармезан
 • 150 гр маринирани шампињони
 • 1 главица зелена салата
 • мешавина од зачини
 • оригано
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Шпагетите згответе ги во солена вода, а потоа исцедете ги и исечете ги на кратки парчиња.

   

 2. Шунката исечкајте ја на коцки, шампињоните на листови, а кашкавалот изрендајте го крупно.

   

 3. Во сад соединете ги шпагетите, шунката, шампињоните и кашкавалот. Додајте кечап, доматно пире, мајонез, пармезан, оригано и останати зачини по вкус.

   

 4. Сите состојки полека измешајте ги за да добиете компактна маса.

   

 5. Листовите зелена салата измијте ги и со нив прекријте ги садовите за послужување. Од горе ставете од подготвената салата и декорирајте по желба.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки