Калифорниски омлет за доручек

Калифорниски омлет за доручек

Направете омлет на калифорниски начин.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 1 лажица маслиново масло
  • 50 гр рендано сирење
  • 1/2 средно авокадо

Начин на подготовка:

  1. На загреана тава ставете маслиново масло и испржете јајца како за омлет. Сирењето ставете го на омлетот и преклопете го па причекајте да се растопи. Пред сервирање преку сирењето ставете исечкано авокадо.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт