Запечено јадење со компир и мелено месо – Деликатес на трпезата без напор

Запечено јадење со компир и мелено месо – Деликатес на трпезата без напор

Направете јадење со компири и мелено месо.

Состојки:

 • 1 кг. мелено месо
 • 2 јајца
 • 1 кромид
 • 4 компири
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица млеко
 • 150 гр. кашкавал
 • сол, бибер

Подготовка:

 1. Се вари компирот и се прави пире со малку сол, млеко и бибер.
 2. Се сече кромидот и се меша со месото, се додаваат зачини и јајца.
 3. Се става на намастен плех.
 4. Се пече на 200 степени 30 минути.
 5. Потоа се става пирето горе и се враќа да се допече додека се не порумени.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука