Вкусен ручек: Кус-кус со јагнешко

Вкусен ручек: Кус-кус со јагнешко

Подгответе вкусен ручек од кускус и јагнешко…

Состојки:

 • 2 шолји кус-кус
 • 500 гр јагнешко месо
 • 2 главици кромид
 • 1/2 лажичка шафран
 • 1 лажица доматно пире
 • 200 гр суво грозје
 • 8 лажици масло
 • 20 гр путер
 • бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте јагнешко на парчиња. Зачинете со сол, бибер, шафран и доматно пире. Додајте исечкан кромид. 
 2. Динстајте на масло околу 5 минути, додајте 2 шолји врела вода и гответе додека месото не омекне. 
 3. Посебно згответе кус-кус со 2 лажици масло, путер и сол. 
 4. Тргнете од рингла, додајте 2 лажици врела вода, вратете на рингла и гответе на ниска температура уште 5 минути. Измешајте кус-кус со месо.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко