Евтина и лесна ручек идеја

Евтина и лесна ручек идеја

Направете вкусна и евтина идеја за ручек.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 2 шолји ориз
 • 350 гр. колбаси
 • 1 кромид
 • 1 коцка за супа
 • 50 мл. масло малку сол и бибер

Подготовка:

 1. Се става коцката супа во пола литар врела вода, се става магдонос по желба, како и бибер.
 2. Се лупи компирот, се сече на кругови, се лупи и кромидот и се сече на тенки кришки.
 3. Се загрева рерна на 200 степени, а во тепсија се става масло и кромид.
 4. Преку него кругови компир, горе ориз, па исечени колбаси.
 5. Горе пак компири, па се се прелива со супата.
 6. Се пече околу еден час.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта