Бомбици со газиран сок

Бомбици со газиран сок

Направете бомбици со газиран сок.

Состојки:

  • 300 гр. мелени бисквити
  • 150 гр. чоколадо
  • 100 гр. ситно сечени ореви
  • 50 гр. шеќер
  • 10 мл. газиран сок од портокал

 

Подготовка:

  1. Подготовката е повеќе од едноставна. Земете сад и ставете ги мелените бисквити заедно со шеќерот и газираниот сок од портокал, а чоколадото растопете го на пареа.
  2. Додадете го во смесата.
  3. Потоа, додајте ги и ситно исечените ореви, па смесата добро соединете ја во садот.
  4. Навлажнете ги дланките и обликувајте топчиња.
  5. Декорирајте ги по ваша желба.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта