Видео рецепт: Пита за 10 минути

Видео рецепт: Пита за 10 минути

Направете вкусна брза пита за 10 минути.

Состојки:

 • 200 мл. јогурт
 • 150 мл. масло
 • 5 јајца
 • 5 гр. сол
 • 10 гр. прашок за пециво
 • 5 лажици ајвар
 • 250 гр. брашно
 • 200 гр. шунка
 • 3 кисели краставички
 • 150 гр. сирење

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 200 степени.
 2. Се сечат ситно сирењето, шунката и киселите краставички.
 3. Се матат со жица во сад јајцата со сол, јогурт и масло.
 4. Се додава ајвар, брашно со прашок за пециво.
 5. Се ставаат и сечените сирење, шунка и кисели краставички.
 6. Се меша се и се става во плех со хартија.
 7. Се пече 35 минути.
 8. Се покрива кратко и потоа се сече и служи.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VRDYbGU0O6A&feature=emb_title

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни

Природен рецепт кој го лечи болното грло

Кои чаеви помагаат при слабеење?

Вежбате, а резултатите се слаби? Еве што да јадете

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови