Пиперки во павлака – Деликатес кој служи и како оброк и како салата

Пиперки во павлака – Деликатес кој служи и како оброк и како салата

Направете оброк салата, пиперки во павлака.

Состојки:

 • 1 кг. пиперки бабури
 • 1 лажица сол и малку бибер
 • 100 мл. масло
 • 180 гр. кисела павлака
 • 180 мл. јогурт
 • 100 мл. вода
 • 1 лажица брашно

Подготовка:

 1. Се чистат пиперките, се сечат по средина и се делат н 2-3 дела.
 2. Се мачка тепсија со масло и се ставаат пиперките, со сол и бибер.
 3. Измеѓу се става лук по избор.
 4. Горе се става уште еден ред пиперки со зачини.
 5. Се става во рерна тепсијата и се пече на 200 степени еден час.
 6. Се матат павлака и јогурт, брашно, се става вода и се мати. На крај се ставаат зачини, може и лук и магдонос по избор.
 7. Се прелеваат пиперките со смесата.
 8. Се враќа да се допече половина час.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни

Природен рецепт кој го лечи болното грло

Кои чаеви помагаат при слабеење?

Вежбате, а резултатите се слаби? Еве што да јадете

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови