Сусамот е многу здрав – За што се помага

Сусамот е многу здрав – За што се помага

Сусамот е намирница која се става во многу јадења, и многу помага.

Сусамот не треба да изостанува во исхраната, богат е со витамини А, Е и Б, калциум и калиум, магнезиум и фосфор, цинк и селен.

Ги јакне забите, ги јакне коските во телото.

Помага и за намалување на притисокот.

Штити и до настинка и грип.

Ги исфрла и токсините од телото.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни

Природен рецепт кој го лечи болното грло

Кои чаеви помагаат при слабеење?

Вежбате, а резултатите се слаби? Еве што да јадете

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови