Меки како душа: Рецепт за најдобрите мекици – прсти да излижеш

Меки како душа: Рецепт за најдобрите мекици – прсти да излижеш

Еве во што лежи тајната за совршени мекици…

Состојки:

  • 600 гр брашно
  • 400 мл кисело млеко
  • 1 лажичка сода
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажица сол
  • 200 мл масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Прво просејте го брашното и направете вдлабнатина во еден плех. Ставете го киселото млеко во брашното. Не заборавајте да растворите сода во киселото млеко, да не се чувствува при консумирање. Додајте шеќер и останатите состојки. Измешајте и оставете да отстои 20-30 минути, потоа развлечете го тестото и исечкајте го на правоаголници.

     

  2. Мекиците пржете ги од двете страни додека не бидат готови, во претходно загреано масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт