Видео рецепт: Брза царска пита

Видео рецепт: Брза царска пита

Направете брза царска пита.

Состојки:

 • 500 мл. јогурт
 • 5 јајца
 • 100 гр. брашно тип 400
 • 170 гр. пченкарно брашно
 • 1 лажиче сол
 • 100 мл. масло
 • 10 гр. прашок за пециво
 • 200 гр. сирење
 • 200 гр. шунка
 • 200 гр. кисели пиперки или краставички

 

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со сол пенасто, се става масло и јогурт, двата вида брашно и прашок за пециво и се меша убаво.
 2. Се става ситнетото сирење.
 3. Се сече и шунката и се сечат пиперките и киселите краставички и се додаваат.
 4. Се става се на тепсија со масло и брашно.
 5. Се пече околу 50 минути на 200 степени на претходно загреана рерна.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни

Природен рецепт кој го лечи болното грло

Кои чаеви помагаат при слабеење?

Вежбате, а резултатите се слаби? Еве што да јадете

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови