Посна салата со тестенини и сусам: Раскошен вкус достоен за секаква трпеза

Посна салата со тестенини и сусам: Раскошен вкус достоен за секаква трпеза

Рецепт за највкусната посна салата.

Состојки:

 • 200 гр тестенини (флекици)

   

 • 150 гр посен мајонез

   

 • 1 лажичка сенф

   

 • 150 гр пченка

   

 • 200 гр карфиол

   

 • 1 црвена пиперка

   

 • 1 пиперка од туршија

   

 • 1 мала главица кромид

   

 • 2 лажици сусам

   

 • 2 лажици семки од сончоглед

   

 • 180 гр туна

Начин на подготовка:

 1. Тестенините згответе ги, карфиолот обварете го. Семките сусам и сончоглед испечете ги малку на тава. Добро изладете ги сите состојки.

   

   

 2. Во тестенините додајте сечкана пиперка и кромид, мајонез, сенф, пченка, карфиол, сусам, сончоглед, а потоа туна исцедена од масло. Добро изедначете и изладете.

Добар апетит!

 

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки