Брза торта – колач од чајни кекси

Брза торта – колач од чајни кекси

Сите ќе ви бараат рецепт!

Состојки:

 • 1 л млеко
 • 2 пудинга од чоколадо
 • 5 лажици шеќер
 • 100 гр чоколадо
 • 200 гр маргарин или путер
 • 150 гр суво овошје, исечкано
 • 100 гр мелни печени ореви или лешници
 • 100 гр сечкани ореви или лешници
 • 600-700 гр чајни кекси

Начин на подготовка:

 1. Измешајте пудинг со шеќер во 200 мл млеко па згответе во 800 мл зовриено млеко. Тргнете од шпорет и во врелиот пудинг измешајте чоколадо и путер, ореви, сечкано суво овошје.

   

 2. Ставете во мал плех обложен со фолија. Добро изладено свртете на тацна, тргнете ја фолијата и украсете со шлаг.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки