Крофни со крем: Совршен рецепт за меки крофни

Крофни со крем: Совршен рецепт за меки крофни

Совршено меки крофни со крем…

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 1 јајце
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 лажици квасец
 • 500 мл млеко
 • 100 гр маргарин
 • крем

Начин на подготовка:

 1. Замесете ги сите состојки со топло млеко и оставете тестото да надојде.

   

 2. Кога тестото ќе надојде развлечете на брашно кора со дебелина од еден прст и со чаша означете крофни и ставајте крем во средина.

   

 3. Потоа уште една кора со истата големина ставете преку првата. И потоа со чаша одвојте ги крофните и оставете ги уште да нараснат. Кога ќе надојдат ставете ги во врело масло, прво се става страната која надошла, таа оди во маслото.

   

 4. Брзо се пржат и се супер меки.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта