Крем супа од брокула: Лесна и кремаста фантазија од вкусови, готова за миг

Крем супа од брокула: Лесна и кремаста фантазија од вкусови, готова за миг

Овој рецепт е идеален за ладните денови бидејќи ќе ве згрее за миг!

Состојки:

  • 350 гр свежа брокула
  • 700 мл крем бујон
  • 240 мл млеко
  • 250 гр сечкано сирење

Начин на подготовка:

  1. Во лонец згответе брокула и процедете. Во истиот лонец ставете ги првите три состојки – готвена брокула, крем пилешки бујон и млеко.

     

  2. Лесно загрејте и кога ќе биде топло, додајте сирење и измешајте. Гответе додека сирењето не се растопи и смесата не биде врела.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта