Ручек за десетка: Спанаќ со јајца, сирење и шунка

Ручек за десетка: Спанаќ со јајца, сирење и шунка

Спанаќ со совршен вкус!

Состојки:

  • 300 гр спанаќ
  • 100 гр шунка Пекабеско
  • 1 лажица павлака Пекабела
  • 1 лажица сирење
  • масло
  • 2-3 јајца

Начин на подготовка:

  1. Спанаќот исчистете го, измијте го и обварете го. Исечкајте на ситно.

     

  2. Ставете малку масло, па пропржете шунка, а потоа додајте сечкан спанаќ и малку продинстајте да испари течноста. Додајте јајца, сирење и измешајте. На крај исечкајте 2 чешниња лук.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта