Смокви полнети со ореви: Најсладок и најздрав десерт

Смокви полнети со ореви: Најсладок и најздрав десерт

Идеални за посните денови…

Состојки:

 • 250 гр шеќер
 • 50 мл вода
 • 150 гр мелени ореви
 • 50 гр бисквити
 • 50 гр посен маргарин
 • растопено чоколадо
 • 200 гр смокви
 • 100 гр ореви
 • малку мелени ореви

Начин на подготовка:

 1. Шпинувајте шеќер со вода, додајте маргарин и чоколадо, па кога ќе се растопат додајте мелени ореви и бисквити. Добро измешајте и оставете да се излади 2 часа во фрижидер.

   

 2. Од смоквите отсечете ги петелките и малку засечете ги, наполнете ги со ореви, како што е прикажано во видеото. Извалкајте ги по желба во мелени ореви.

   

 3. Изладете во фрижидер неколку часа, па сечете со остар нож на половини или четвртини.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт