Класичен рецепт за лазања: Деликатес кој никогаш не излегува од мода

Класичен рецепт за лазања: Деликатес кој никогаш не излегува од мода

Направете вкусни лазањи.

Состојки:

 • 1 пакување кори за лазања
 • 300 гр. мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 250 гр. доматно пире
 • кашкавал, бибер и сол
 • 4-5 лажици масло за бешамел
 • 4-5 лажици брашно
 • 300 мл. млеко

 

Подготовка:

 

 

 1. Се сече ситно кромидот и се динста со доматното пире.
 2. Се додава меленото месо со сол и бибер и се остава се убаво да згусне.
 3. Се прави бешамел во друга тава со тоа што се загрева масло со брашно и се додава млеко.
 4. Можете да ставите и оригано по вкус.
 5. Се зема плех и се става ред кори, па сос со меленото месо па бешамел и така се додека има смеса и кори.
 6. Се завршува со кори и горе се става само бешамел и кашкавал.
 7. Се пече на 200 степени околу половина час.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте